• kontakt@mojastrona.pl

Dowiedz się, jak przeprowadzić inwentaryzację we właściwy sposób

Dowiedz się, jak przeprowadzić inwentaryzację we właściwy sposób

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Estetyka
  3. Dowiedz się, jak zrobić remanent w prosty i ...

Dobre zarządzanie firmą charakteryzuje się posiadaniem dobrej inwentaryzacji.

Gdy mamy do czynienia ze złym zarządzaniem, niewłaściwe wykorzystanie zapasów jest często katalizatorem tej poważnej wady, która może prowadzić do licznych nieszczęść, z bankructwem włącznie.

Jeśli nadal nie wiesz, czym dokładnie jest inwentaryzacja, tutaj wyjaśniamy wszystkie szczegóły:

Co to jest inwentaryzacja?

Zapas to zbiór towarów znajdujących się w magazynie, przeznaczonych do zakupu, sprzedaży, wykorzystania lub przekształcenia, które zapewniają obsługę klientów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Na remanent składają się elementy, które tworzą majątek firmy. Składają się na nią jej surowce, które umożliwiają zakup i sprzedaż lub wytworzenie jej produktów w procesie przed ich sprzedażą.

Jest to jeden z największych aktywów posiadanych przez firmę i pojawia się zarówno w bilansie, jak i w rachunku zysków i strat.

Księgowanie zapasów jest fundamentalną częścią systemów księgowości towarowej, ponieważ sprzedaż i wykorzystanie zapasów jest podstawą każdego biznesu. Zapasy są zazwyczaj największym składnikiem aktywów w bilansach, a koszty zapasów są zazwyczaj największym kosztem w rachunku zysków i strat.

Znaczenie inwentaryzacji

Zapasy są niezwykle ważnym narzędziem, ponieważ pozwalają firmom planować swoją działalność i utrzymywać minimalne zapasy sprzedaży, w celu zaspokojenia popytu klientów. W ten sposób przeprowadzenie inwentaryzacji pozwala firmie określić, czy zapisy księgowe odpowiadają spisowi z natury.

Dlatego dla każdej firmy ważne jest posiadanie zapasów, które są monitorowane, kontrolowane i zarządzane w dobry sposób, aby właściwie dystrybuować i dostarczać materiały, które są dostępne.

Dla każdego rodzaju firmy posiadanie inwentaryzacji jest bez wątpienia niezwykle istotne, gdyż dzięki niej będziemy mieli kontrolę nad wszystkimi towarami oraz będziemy mogli generować raporty dotyczące sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa.

Musimy mieć na uwadze, że nie posiadanie spisu tego, co jest potrzebne może wygenerować przestój w produkcji firmy, do której musimy dostarczyć ten artykuł.

Zalety posiadania inwentaryzacji w mojej firmie

  • Efektywność: dobre zarządzanie i organizacja zapasów pozwoli na lepsze zorganizowanie firmy i pomoże w utrzymaniu dobrej administracji i porządku towarów.

  • Lepsze bezpieczeństwo: niezbędne jest monitorowanie i porządkowanie zapasów. Dzięki temu możesz sprawnie prowadzić działalność usługową, ponieważ będziesz bardziej ostrożny w kwestii zapasów, rotacji i uzupełniania materiałów, dla lepszego działania.

  • Oszczędność: dobre monitorowanie tego, jakie produkty będą Ci potrzebne, pozwoli Ci efektywniej planować wydatki i określić, jak często będziesz musiał inwestować lub kupować określone materiały. Z drugiej strony, prowadzenie zorganizowanej inwentaryzacji da Ci jasny obraz wszystkich potrzebnych materiałów.

Przykład praktyczny: Jak określić stan magazynowy mojego salonu kosmetycznego?

Aby zorganizować swoje zapasy, należy konkretnie określić, jakie produkty są naprawdę potrzebne do świadczenia usług. W tym sensie musimy ustalić, jakie są specjalności Twojego salonu kosmetycznego.

Oto przykład segmentacji lub podziału zapasów według oferty usług i specjalności:

Jak pokazano w przykładzie, do prowadzenia salonu kosmetycznego i zarządzania stanem magazynowym potrzebna jest znaczna ilość materiałów; ważne jest jednak, aby wybrać konkretnego dostawcę, aby uniknąć problemów z rotacją produktów, a nawet niepotrzebnych wydatków.

Jak prawidłowo przeprowadzić inwentaryzację?

Określenie i zorganizowanie przestrzeni, w której będą przechowywane przedmioty

Koniecznie określ miejsca, w których będą znajdować się przedmioty, aby ich nie pominąć. Zaleca się, aby mieć oznakowane półki, aby je zlokalizować i mieć je w zasięgu wzroku.

Określenie systemu i formatu przechowywania danych

Zależy to od rodzaju inwentaryzowanego przedmiotu oraz rotacji, jaką posiada każdy z nich.

Określenie sposobu kodowania pozycji

Do tego kroku brane są pod uwagę różne zmienne, takie jak między innymi: kolor, styl, numer modelu, cena, dostawca.

Wybierz narzędzie do kontroli zapasów

Najbardziej odpowiednim narzędziem będzie to, które najlepiej pasuje do naszej działalności i złożoności przedmiotów, które obsługujemy. Na rynku istnieją różnego rodzaju opcje systemowe, z których możemy skorzystać: od gotowych szablonów w excelu po różne niestandardowe oprogramowanie do zarządzania. Jednak oprogramowanie dostosowane do potrzeb klienta jest doskonałym narzędziem: tego typu platformy pozwalają na przechowywanie istotnych informacji biznesowych w jednym miejscu, a także na kontrolę zapasów w czasie rzeczywistym.

Zapisuj każdy swój ruch

Konieczne jest rejestrowanie wejścia i wyjścia każdego z produktów w narzędziu, którego używasz do kontroli dostępnych zapasów, pozwoli Ci to na posiadanie znacznie dokładniejszych informacji o sprzedaży.

Policz fizycznie swoje zapasy.

Prowadzenie spisu z natury jest kluczowe. Jeśli nie jest on dokładny, to jest mało prawdopodobne, aby zgadzał się z końcowym liczeniem zapasów.

Planowanie zapasów

Zorganizuj konkretny dzień, aby zrobić tylko inwentaryzację, może to być miesiąc, kwartał lub rok. Ważne jest jednak, aby to zrobić i nie dopuścić do jego nagromadzenia.

Dzięki dobremu administrowaniu i zarządzaniu zapasami będziesz mógł skutecznie kontrolować swój obiekt i zapewnić komfort pracy całemu zespołowi, ponieważ będą oni mieli zasoby potrzebne do wykonywania swoich zadań.

Kiedy masz już niezbędne narzędzia i materiały, możesz znacznie łatwiej zapewnić swoim klientom wysokiej jakości usługi.

Artykuły powiązane

1. poradnik jak stworzyć idealny protokół obsługi klienta.

2) Praktyczny poradnik jak otworzyć swój salon kosmetyczny.

3. follow-up klienta, czyli klucz do tego, by Twój salon kosmetyczny był znany.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz