• kontakt@mojastrona.pl

Jak plan gospodarki zimowej kanclerza Rishi Sunaka pomoże fryzjerom?

Jak plan gospodarki zimowej kanclerza Rishi Sunaka pomoże fryzjerom?

Zimowy plan gospodarczy kanclerza Rishi Sunaka ma na celu ochronę miejsc pracy podczas pandemii koronawirusów. Wyjaśniamy, co to oznacza dla fryzjerów.

Kanclerz Rishi Sunak ogłosił dziś (24 września) w Izbie Gmin swój Zimowy Plan Gospodarczy, który ma na celu ochronę miejsc pracy w trudnych zimowych miesiącach COVID-19. Wyjaśniamy, co jego ogłoszenie oznacza dla salonów kosmetycznych, spa oraz mobilnych i domowych terapeutów pracujących w Wielkiej Brytanii.

"Ponowne pojawienie się wirusa [Covid-19] i środki, które musimy podjąć w odpowiedzi, stanowią zagrożenie dla tego kruchego ożywienia gospodarczego ... ale nasz główny cel pozostaje niezmienny - wspieranie miejsc pracy ludzi, ale sposób, w jaki to osiągniemy, musi ewoluować", powiedział Sunak.

Nowy program wspierania zatrudnienia ruszy w listopadzie

Nowy program został ogłoszony w celu wspierania wynagrodzeń osób pracujących, dając pracodawcom, którzy zmagają się ze zmniejszonym popytem w zimie, możliwość zatrzymania ludzi na stanowiskach pracy w krótszym wymiarze godzin zamiast zwalniania ich.

Sześciomiesięczny Program Wspierania Pracy wejdzie w życie 1 listopada i będzie wspierał realne miejsca pracy - pracownicy muszą więc pracować co najmniej jedną trzecią normalnego czasu pracy i otrzymywać za tę pracę normalne wynagrodzenie od pracodawcy.

Rząd, wraz z pracodawcami, podniesie płace tych osób, pokrywając dwie trzecie wynagrodzenia, które utracili przez skrócenie godzin pracy. Pracownik zachowa swoją pracę i każdy, kto od wczoraj jest zatrudniony, kwalifikuje się do programu.

Program będzie trwał do kwietnia 2021 roku i wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa mogą się o niego ubiegać, ale większe firmy mogą to zrobić tylko wtedy, gdy ich obroty spadną. Przedsiębiorstwa, które nie korzystały wcześniej z obecnego programu urlopów (Coronavirus Job Retention Scheme), który kończy się w październiku, mogą ubiegać się o program.

Ponadto, pracodawcy zatrzymujący pracowników w krótszym wymiarze godzin mogą ubiegać się zarówno o Program Wspierania Zatrudnienia, jak i o Premię za Utrzymanie Miejsc Pracy, co zdaniem rządu znacznie zwiększa zachęty do powrotu wcześniej zwolnionych pracowników.

Dla mobilnych fryzjerów ważne jest, aby zauważyć, że Program Wsparcia Dochodów Samozatrudnionych jest przedłużony na "podobnych warunkach" do istniejącego programu wsparcia pracy. Więcej szczegółów na ten temat już wkrótce.

Inne ważne środki ogłoszone w Zimowym Planie Gospodarczym Sunaka:

  • Sunak powiedział, że był to trudny wybór, ale "fundamentalnym błędem" jest utrzymywanie ludzi na nierentownych stanowiskach pracy.
  • Sunak ogłosił również odroczenie podatku VAT - 12-miesięczny plan nieoprocentowanych płatności dla 500 tys. przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa, które odroczyły podatek VAT, nie będą już musiały płacić ryczałtu na koniec marca 2021 roku. Będą one miały możliwość podzielenia tej kwoty na mniejsze, nieoprocentowane płatności w ciągu 11 miesięcy.
  • Pay as You Grow scheme - ten program jest dla firm, które w czasie kryzysu wzięły pożyczki gwarantowane przez rząd. "Kredyty mogą być teraz przedłużone z sześciu do 10 lat, co prawie o połowę zmniejsza średnią miesięczną spłatę," powiedział Sunak. Właściciele firm mogą również przejść na spłatę tylko odsetek lub zawiesić płatności, jeśli są "w prawdziwych kłopotach" na okres do sześciu miesięcy. To również nie wpłynie na ocenę zdolności kredytowej.
  • Sunak anuluje podwyżkę podatku VAT dla dwóch najbardziej dotkniętych pandemią sektorów - hotelarstwa i turystyki. Podatek VAT miał wzrosnąć z 5% do 20% w styczniu 2021 roku, ale dla tych sektorów pozostanie na niższym poziomie 5% do 31 marca 2021 roku.
  • Kredyty na przerwę w działalności gospodarczej spowodowaną koronawirusem zostaną przedłużone na okres do 10 lat.
  • W styczniu pojawi się również nowy program pożyczkowy, więcej informacji na ten temat wkrótce.

Czytaj dalej

MB Mentor Johnny Baba z numeru 28 udziela prostych rad

Ta marka kosmetyków pielęgnacyjnych stara się być wolna od plastiku

Zakaz eksmisji przedłużony do końca roku

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz