• kontakt@mojastrona.pl

NFZ wzywa do zrównania podatku VAT i ubezpieczenia społecznego

NFZ wzywa do zrównania podatku VAT i ubezpieczenia społecznego

NFZ po raz kolejny zażądał podjęcia działań w sprawie nierówności pomiędzy tymi, którzy zatrudniają pracowników, a tymi, którzy korzystają z pracy na własny rachunek. Podczas spotkania przy okrągłym stole z Margot James, Minister ds. Małego Biznesu, Konsumentów i Odpowiedzialności Korporacyjnej, na początku tego miesiąca, przedstawiono szereg zmian, które chciałaby wprowadzić w zakresie podatku VAT i ubezpieczeń społecznych.

Federacja zwróciła się o podniesienie składek na ubezpieczenie społeczne dla samozatrudnionych do tego samego poziomu, co składki płacone przez pracodawców. Chce również, aby podatek VAT został obniżony z 20% do 5%, a próg VAT został obniżony z 85 000 funtów do 40 000 funtów lub mniej, aby zapewnić, że więcej firm, w tym samozatrudnionych, będzie płacić podatek VAT, ale według znacznie niższej stawki. Wreszcie, NFZ dąży do lepszej ochrony osób samozatrudnionych poprzez nowy status "zależnego wykonawcy", zalecany przez Przegląd, poparty pisemnym oświadczeniem o przysługujących im prawach.

Spotkanie miało na celu uzyskanie opinii od kluczowych interesariuszy na temat tego, jak rząd powinien zareagować na Taylor Review of Modern Working Practices. Przegląd, o którym informowaliśmy w lipcu na łamach Modern Barber, wykazał, że firmy opierające się na pracy na własny rachunek mają znaczną przewagę rynkową nad tymi, które zatrudniają swoich pracowników.

Dyrektor naczelny NHF, Hilary Hall, powiedział: "Status zależnego wykonawcy będzie prawdopodobnie dotyczył osób samozatrudnionych pracujących w salonach i barbershopach. Cieszące się dużym powodzeniem umowy NHF dotyczące wynajmu krzeseł już teraz zawierają jasne określenie praw i obowiązków, nie tylko dla samozatrudnionych pracowników, ale także dla właściciela firmy, stanowiąc doskonały plan na przyszłość."

www.nhf.info

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz