Technologia jest już częścią naszego codziennego życia: co byśmy zrobili bez Internetu czy telefonów komórkowych? Nie wspominając już o innych gadżetach, takich jak inteligentne pralki, rożki, lodówki, aparaty słuchowe i inne podobne urządzenia, które stały się tak elementarne w naszym codziennym życiu. W tym sensie "inteligentny" to nowy przymiotnik, który towarzyszy wprowadzaniu na rynek urządzeń elektronicznych. Ale to tylko jedna strona medalu: druga jest równie niesamowita. Nie wiemy o tym, ponieważ nie jest to częścią rutyny. Jednak jego zasięg ma ogromny wpływ na istotną dla człowieka dziedzinę, jaką jest zdrowie.
W tym sensie istnieją obecnie urządzenia zdolne do wytwarzania rzeczy niewyobrażalnych. Tak jest w przypadku drukarek 3D, które coraz bardziej zyskują na znaczeniu w priorytetowych i ważnych dziedzinach życia codziennego. Choć początkowo były one wykorzystywane w projektowaniu i architekturze, prawda jest taka, że obecnie istnieją drukarki 3D, które są w stanie odtworzyć naszą własną skórę i dokonać innych ważnych postępów w dziedzinie zdrowia. Choć może się to wydawać fantastyką naukową, jest to rzeczywistość, która zyskuje coraz większą popularność. W tym sensie dodano nowy wymiar, który sprawia, że wynik jest bardziej realistyczny i użyteczny.
Krótko mówiąc, wykorzystanie drukarek 3D w medycynie przeżywa w ostatnich latach rozkwit. Urządzenie to umożliwia uzyskiwanie unikalnych części, a ponadto pozwoliło na prowadzenie większej liczby badań nad niezwykle ważnymi zagadnieniami zdrowotnymi, takimi jak leczenie raka, przeszczepy, wprowadzanie części do czaszki itp.
Poniżej przedstawiamy główne zastosowania druku 3D w dziedzinie zdrowia i medycyny:
Osoby, które utraciły kończynę, są zmuszone żyć bez niej lub korzystać z protezy, która - niezależnie od tego, jak bardzo się ją dostosuje - nigdy nie pasuje idealnie, ponieważ są to modele ogólne. Dzięki tej technologii wykonywane są dokładne pomiary, a proteza jest dostosowywana do potrzeb pacjenta. Do Do tej pory wydrukowano tylko broń. Niewątpliwie jednak w ciągu kilku miesięcy lub lat będziemy świadkami dalszych postępów w innych obszarach ciała.
Z drugiej strony, w przypadku gdy części trafiają do wnętrza ciała (powiedzmy, aby połączyć kręg kręgosłupa), drukarki 3D umożliwiają wytwarzanie tego typu części w sposób zindywidualizowany dla każdego przypadku, zgodnie z jego potrzebami klinicznymi. Ponadto, materiał jest w pełni kompatybilny z Wszystko po to, aby uniknąć odrzucenia po zabiegu. Oczywiście wszystko jest odpowiednio sterylizowane, aby uniknąć ewentualnych zakażeń. Jest również dość odporny i trwały. Kolejną zaletą tego typu części wytwarzanych za pomocą drukarek 3D jest to, że nie wymagają one wymiany produktu w długim okresie czasu .
Gdy osiągniemy podeszły wiek, a nawet wcześniej z powodu jakiejś patologii, która rozwinęła się u nas we wczesnym lub średnim wieku, konieczne jest codzienne przyjmowanie pewnych leków w postaci tabletek. Nawet jeśli lekarz poda nam określoną ilość miligramów, może się okazać, że nie jest to ilość odpowiednia dla naszego organizmu. W tym sensie drukarki 3D, wykorzystując algorytm, pracują z danymi pacjenta (rasa, waga, patologie) i znajdują idealną pigułkę. Mają one dość porowatą konsystencję, dzięki czemu są łatwiejsze do połknięcia i szybko rozpuszczają się w żołądku, co jest wielką zaletą, jeśli chodzi o organizm pacjenta.Jest to duża zaleta dla dzieci i osób starszych. Inną zaletą jest ograniczenie skutków ubocznych i kontrolowanie dawki w trakcie leczenia: pierwsze kilka tabletek będzie silniejsze niż te przyjmowane w kolejnych tygodniach.Nie możnaich pominąć: można je uatrakcyjnić dzięki kolorom, rozmiarom i smakom tabletek .
W przyszłości leczenie będzie tak zindywidualizowane, że szpitale nie będą już musiały zaopatrywać się w duże ilości leków. Szpitale nie musiałyby już magazynować dużych ilości tabletek, a ludzie mogliby je drukowaćz domu, korzystając z kodów przesłanych im przez lekarza prowadzącego, tak więc mamy do czynienia z przełomową praktyką .
Z drugiej strony, wiemy, że anatomia jest jednym z obowiązkowych przedmiotów dla każdego lekarza i pracownika służby zdrowia. Na ogół badania te prowadzone są na ciałach ofiarowanych nauce. Druk 3D umożliwia jednak odtworzenie identycznych modeli naszych narządów z dość elastycznego i realistycznego materiału. W ten sposób nowe pokolenia będą miały do dyspozycji dokładne reprodukcje tak złożonych organów jak mózg.
Choć wyniki są wyjątkowe, przed nami jeszcze długa droga. Będziemy próbować i testować, dopóki nie znajdziemy skuteczniejszych rozwiązań.
Ponadto druk 3D umożliwił pracownikom służby zdrowia odtworzenie narzędzi na miejscu. Na przykład, jeśli lekarz musi leczyć przypadek w niegościnnym miejscu, druk 3D umożliwia mu natychmiastowe odtworzenie narzędzi lub urządzeń potrzebnych do przeprowadzenia zabiegu, bez konieczności zabierania ze sobą nadbagażu.
Krótko mówiąc, druk 3D to ekscytujący postęp technologiczny, który coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w dziedzinie medycyny i opieki zdrowotnej. Jeśli jesteś właścicielem kliniki lub ośrodka zdrowia albo prowadzisz podobną praktykę zawodową, ważne jest, abyś był świadomy nowych trendów, jakie może przynieść to nowe narzędzie, a także korzyści, jakie niesie ono dla praktyki zdrowotnej w ogóle.