Kiedy człowiek odczuwa dyskomfort związany ze swoim zdrowiem, pierwszą rzeczą, o której myśli, jest konieczność pilnego udania się do lekarza. Zaczynają szukać możliwości i zaleceń specjalistów, którzy mogą im pomóc w poprawieniu stanu zdrowia lub wykryciu choroby w organizmie.
W końcu wybiera specjalistę, który go przyjmie, dzwoni do kliniki i prosi o umówienie się na wizytę. Przybądź w ustalonym dniu i o ustalonej godzinie spotkania. Etapy te mają miejsce przy pierwszym spotkaniu: dr lub dr zaczyna zadawać pytania pacjentowi, ale w niektórych przypadkach zdarza się, że pacjent nie wie, jak przeprowadzić psychologiczny wywiad lekarski. W ten sam sposób specjaliści z dziedziny psychologii muszą wypełniać dokumentację medyczną, aby móc prawidłowo wykonywać swoją pracę.
Poniżej omówimy najważniejsze szczegóły, które należy uwzględnić w tego typu wywiadzie klinicznym:
Zapytaj o dane ogólne pacjenta: imię, nazwisko, wiek. Adres. Zawód, stan cywilny. Numery telefonów.
Powód przybycia na konsultacje. dolegliwości lub dyskomfortu, z jakim się zgłasza. Napisz krótko i dosłownie powody, dla których prosisz o spotkanie. Data rozpoczęcia objawów i nie zapomnij podać, czy były wydarzenia, które je spowodowały, aby powiązać ich pojawienie się.
Należy uwzględnić historię choroby pacjenta. Jeśli pacjent przeszedł operację lub cierpiał na wcześniejszą chorobę. Zapisz wszelkie problemy psychologiczne, z jakimi borykało się dziecko w przeszłości, a także jego rozwój psychomotoryczny i językowy. Codzienne nawyki żywieniowe i senne (ten ostatni punkt jest bardzo ważny, aby wiedzieć, czy pacjent śpi 8 godzin, czy też śpi za dużo i trudno mu się obudzić rano).
Historia rodziny. Poinformuj nas, czy któryś z Twoich rodziców lub krewnych cierpiał na poważną chorobę lub czy są oni związani z tą samą sprawą, w związku z którą przyszedłeś na konsultacje.
Ogólnie rzecz biorąc, wywiad psychologiczny jest dokumentem zawierającym prawdziwe informacje na temat przeszłego i obecnego stanu zdrowia pacjenta. Stąd też jego kluczowe znaczenie. W tym sensie dokument powinien zawierać informacje o wszystkich chorobach, z jakimi dana osoba musiała się zmagać, a także opisywać historię jej rodziny.
W przypadku tematu, którym się dziś zajmujemy, ma to zasadnicze znaczenie dla psychologa lub lekarza prowadzącego, ponieważ dzięki temu narzędziu może on postawić diagnozę i ocenić możliwe sposoby leczenia, które poprawią stan psychiczny pacjenta.
Aby wiedzieć, jak przeprowadzić wywiad psychologiczny, należy wziąć pod uwagę trzy części wywiadu psychologicznego:
Narracja: Psycholog bada stan psychiczny pacjenta w poszukiwaniu obiektywnych danych dostarczonych przez rodzinę pacjenta. Oprócz subiektywnych, czyli takich, które są zapisane (w cudzysłowie) własnymi słowami pacjenta, które wypowiedział on podczas sesji konsultacyjnej.
Krytyczny: określono rozpoznanie oraz leczenie, którego pacjent musi przestrzegać.
Refleksyjne: Są to wnioski wyciągnięte przez specjalistę ds. zdrowia psychicznego po zakończeniu spotkania z osobą leczoną.
Krótko mówiąc, historia psychologiczna to dokument, w którym szczegółowo opisuje się objawy choroby, w tym datę jej wystąpienia i czas trwania. Obowiązkiem psychologa jest sporządzenie chronologii każdego z wydarzeń, od momentu pojawienia się objawów do dnia konsultacji. Ważne jest ustalenie poziomu funkcjonowania przed wystąpieniem problemu oraz tego, w jaki sposób utrudniał on codzienną pracę i życie rodzinne.
Nawet jeśli dla pacjenta jest to złe wspomnienie, konieczne jest uwzględnienie wpływu tego zaburzenia i zmian, jakie z jego powodu zaszły w jego relacjach interpersonalnych. Życie intymne, praca, sen i masa ciała. Należy także zbadać ich zdolność do przyjmowania odpowiedzialności.
Historia kliniczna jest zatem jedynym sposobem uporządkowania wszystkich danych uzyskanych w trakcie sesji, od momentu pierwszej oceny w gabinecie psychologicznym. Zapisuje się tam najistotniejsze aspekty wypowiedzi danej osoby oraz wszystko, nad czym z nią pracowano.
W ten sam sposób należy nie tylko rejestrować informacje, które są nam przekazywane w miarę ich napływu. Ważne jest, aby zanotować nasze wrażenia, które obejmują inne szczegóły, takie jak komunikacja niewerbalna, gesty na twarzy danej osoby. Należy zwrócić uwagę na to, czy osoba odwraca wzrok, czy unika spojrzenia psychologowi w twarz (zazwyczaj, gdy tak się dzieje, oznacza to, że coś ukrywa lub nie mówi prawdy), a także na inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę.
Podsumowując, psychologiczny wywiad medyczny ma kluczowe znaczenie. Niezależnie od tego, czy jesteś niezależnym psychologiem, czy pracujesz dla kliniki lub ośrodka zdrowia, AgendaPro może Ci pomóc!
Powiązane artykuły
1) Dlaczego warto korzystać z oprogramowania do prowadzenia dokumentacji medycznej?
2. Jak utworzyć dokumentację medyczną
3. Jak zebrać wywiad lekarski w Meksyku
4. Jak zebrać wywiad lekarski w Kolumbii?
5. Jak zebrać wywiad pediatryczny?