• kontakt@mojastrona.pl

NFZ wzywa do przedstawienia dowodów w sprawie progów VAT

NFZ wzywa do przedstawienia dowodów w sprawie progów VAT

NHF przeprowadziła ankietę wśród fryzjerów w odpowiedzi na rządowe "wezwanie do przedstawienia dowodów", że próg VAT wymaga obniżenia. Przy 85.000 funtów próg VAT w Wielkiej Brytanii jest znacznie wyższy niż w pozostałych krajach UE, gdzie wynosi średnio około 29.000 funtów, co jest bardziej zgodne z zarobkami krajowymi. Rząd zapowiedział, że nie obniży tego progu przed kwietniem 2020 roku. NHF jest orędownikiem następujących działań:

  • Podniesienie progu VAT znacząco dla wszystkich małych firm (do około £500,000), co przyniosłoby korzyści większości sklepów. Wdrożenie tego rozwiązania kosztowałoby Skarb Państwa od 3 do 6 miliardów funtów, więc jest mało prawdopodobne, aby zostało ono zaakceptowane.
  • Obniżenie stawki podatku VAT w branżach pracochłonnych, takich jak fryzjerstwo, gdzie płace stanowią najwyższy koszt prowadzenia działalności gospodarczej i istnieje niewielka możliwość odzyskania podatku VAT od produktów. Niektóre państwa członkowskie UE już płacą niższe stawki VAT, w tym Irlandia (9%), Holandia (6%), Polska (8%), Finlandia (10%) i Luksemburg (8%). Jak dotąd, rząd odpierał apele NFZ o podjęcie działań w tej sprawie.
  • Złagodzenie "krawędzi klifu", tak aby podatek VAT nie był płatny w całości zaraz po przekroczeniu przez przedsiębiorcę progu, co powoduje natychmiastowe obciążenie go rachunkiem w wysokości £17,000. Sposoby, w jakie można to zrobić obejmują:
    • wielostopniowe stawki VAT po przekroczeniu progu
    • lepsze wykorzystanie ryczałtowej stawki VAT, która pozwala przedsiębiorstwom o obrotach poniżej 150.000 funtów płacić podatek VAT w wysokości 13% (lub 16,5% dla "ograniczonych kosztowo" przedsiębiorców)
    • umożliwienie przedsiębiorstwom świadczącym usługi pracownicze płacenia podatku VAT w wysokości 20% po osiągnięciu obrotu w wysokości £85,000, ale tylko od części wynoszącej około £85,000, a nie od pełnej kwoty.

Wiele sklepów zwróciło również uwagę na nierówne traktowanie w zakresie podatku VAT pomiędzy sklepami, które zatrudniają swoich pracowników, a tymi, które korzystają z usług samozatrudnionych fryzjerów. Zarobki osób samozatrudnionych zazwyczaj nie osiągają £85,000, ponieważ prowadzą one indywidualną działalność gospodarczą. Natomiast sklep zatrudniający swoich pracowników jest traktowany jako jedna firma i będzie płacił podatek VAT od ich łącznego obrotu, a co za tym idzie będzie musiał obciążyć swoich klientów dodatkowymi 20%.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nhf.info

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz