• kontakt@mojastrona.pl

Szczepionka COVID-19 a salony fryzjerskie - co należy wiedzieć

Szczepionka COVID-19 a salony fryzjerskie - co należy wiedzieć

To wspaniała wiadomość, że Wielka Brytania zatwierdziła już trzy szczepionki przeciwko COVID-19, ale co to oznacza dla salonów fryzjerskich? W jakim stopniu szczepionki pozwolą na powrót do normalnych warunków pracy, czy można zmusić pracowników do poddania się szczepieniu przed powrotem do pracy 12 kwietnia i czy szczepionka będzie dostępna prywatnie? Nick Babington, ekspert ds. prawa pracy, kadr i usług BHP, wyjaśnia więcej.

Tło

Rząd jest obecnie w trakcie oferowania szczepionek społeczeństwu zgodnie ze swoją strategią opartą na priorytetach. Celem rządu jest zaoferowanie szczepionki wszystkim dorosłym do jesieni tego roku. Przesłanie jest jasne: szczepionka jest najlepszą szansą na powrót do jakiejś formy normalności. Istnieją jednak pewne implikacje dla pracodawców.

Poniżej omawiamy je bardziej szczegółowo...

W jakim stopniu te szczepionki pozwolą na powrót do normalnych warunków pracy?

Nie wiadomo, jak szybko szczepionki pozwolą na zniesienie ograniczeń związanych z koronawirusami. Należy na bieżąco śledzić wszelkie wskazówki pochodzące od rządu. Zaszczepienie całej populacji Wielkiej Brytanii zajmie prawdopodobnie trochę czasu. Oznacza to, że być może jeszcze przez jakiś czas będziemy musieli żyć pod pewnymi restrykcjami.

Można jednak założyć, że w miarę jak coraz więcej osób będzie się szczepić, rząd rozważy stopniowe znoszenie ograniczeń.

Czy szczepionka może być oferowana jako dodatek do pracy, tak jak to często ma miejsce w przypadku szczepionki przeciw grypie?

Nie zostało jeszcze potwierdzone, czy szczepionka będzie dostępna prywatnie. Obecnie jest na nią ogromne zapotrzebowanie na całym świecie. Rząd sugeruje, że będzie uważnie monitorował, jak i kiedy jest ona rozprowadzana.

W związku z tym, że coraz więcej osób jest zaszczepionych, COVID-19 może stać się mniejszym zagrożeniem. W tym momencie firmy mogą mieć możliwość starania się o prywatne szczepienia. Jest to bardziej prawdopodobne, ponieważ szczepionki będą musiały być podawane więcej niż raz.

Czy mogę zmusić pracowników do przyjęcia szczepionki przed powrotem do pracy? Jeśli tak, jak można to wyegzekwować?

Obecnie szczepionki COVID-19 nie są obowiązkowe. Mimo to, w niektórych sektorach przemysłu może zostać wprowadzony wymóg poddania się szczepieniu przez pracowników ze względów bezpieczeństwa. Może to dotyczyć na przykład podmiotów działających w sektorze opieki.

W innych miejscach pracy, takich jak biura czy handel detaliczny, wprowadzenie takiego ograniczenia może być trudniejsze. Powodem tego jest fakt, że w takich miejscach pracy pracownicy mogą pracować w domu. Ta sama logika ma zastosowanie, jeśli jesteś w stanie utrzymać dystans społeczny i zminimalizować ryzyko, tak jak w niektórych salonach i salonach fryzjerskich.

Ponadto, może istnieć wiele uzasadnionych powodów, dla których pracownicy nie chcą przyjąć szczepionki. Pracownicy mogli zostać odradzeni ze względu na istniejące wcześniej schorzenia lub ze względu na swoje przekonania religijne. Jeżeli pracownicy są narażeni na szkodę z tego lub innych powodów, możesz mieć do czynienia z kosztownym roszczeniem o dyskryminację.

Jak powinieneś podejść do kwestii szczepionek?

Zachęcaj pracowników do poddania się szczepieniu poprzez kampanie uświadamiające. Skup się na korzyściach płynących z takiego postępowania. Wyraźnie zaznacz, że choć nie będziesz ich zmuszać do przyjęcia szczepionki, istnieje wiele korzyści wynikających z jej przyjęcia.

Zastanów się, czy nie będziesz potrzebować zewnętrznych trenerów, którzy wyjaśnią, dlaczego szczepionki są bezpieczne i skuteczne. Ewentualnie zachęć pracowników do podjęcia świadomej decyzji o poddaniu się szczepieniu. Mogą to zrobić, czytając informacje z oficjalnych źródeł, wraz z ostrzeżeniem o konieczności sprawdzenia źródła ich lektury ze względu na istnienie nieuwierzytelnionych informacji.

Na koniec należy przypomnieć pracownikom, aby traktowali swoich kolegów z szacunkiem. Jest to ważne niezależnie od ich decyzji w sprawie szczepionki.

Jeśli nie masz pewności, jak rozwiązać sprawę pracowniczą dotyczącą szczepionki COVID-19, możesz skontaktować się z Nickiem Babingtonem z firmy Croner w celu uzyskania kompleksowej, poufnej porady pod numerem telefonu 07896 036 993 lub pod adresem Nick.Babington@croner.co.uk.

Czytaj dalej

Modern Barber Awards 2021 - Zgłoszenia są już otwarte!

Ponowne otwarcie salonów fryzjerskich planowane jest na 12 kwietnia

Przychody salonów fryzjerskich i barbershopów spadają o 45%.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz