• kontakt@mojastrona.pl

Trądzik pospolity: dlaczego nie należy dłubać w skórze

Trądzik pospolity: dlaczego nie należy dłubać w skórze

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Uroda
  3. Trądzik pospolity: powód, dla którego nie ...

Czy wiesz, że trądzik pospolity to specyficzny rodzaj trądziku, który jest związany z zaburzeniami lękowymi i stresowymi? Osoby cierpiące na ten rodzaj trądziku odczuwają niekontrolowaną chęć ciągłego uszkadzania skóry, aż do powstania zmian, takich jak znamiona i blizny.

Ten rodzaj trądziku występuje często u młodych kobiet, które martwią się o swój wygląd i cierpią na lęki, depresję lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Porozmawiajmy o tym schorzeniu, aby zrozumieć, czym jest, co je wywołuje, jakie są jego cechy charakterystyczne i, oczywiście, jak go unikać.

Co to jest trądzik?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, tzn. dotyczy skóry pacjenta. Niektórzy ludzie znają tę chorobę jako trądzik pospolity, który charakteryzuje się obecnością zmian skórnych w okolicy twarzy.

Zmiany te dzielą się na guzki, grudki, zaskórniki (lub wągry) i krosty . W zależności od przypadku mogą one zniknąć samoistnie, choć czas potrzebny na ich zniknięcie będzie różny u poszczególnych pacjentów. Dlatego u niektórych z nich mogą w konsekwencji powstać blizny przerostowe.

Wiadomo, że 8 na 10 osób w wieku od 10 do 25 lat cierpi z powodu trądziku, przy czym okres dojrzewania jest etapem, w którym problem ten może być najbardziej dotkliwy. Jednak nie u każdego choroba przebiega w ten sam sposób, dlatego u każdego pacjenta na twarzy pojawiają się zwykle różne zmiany.

Co to jest trądzik pospolity i jakie są jego przyczyny?

Istnieją różne rodzaje trądziku. Jednym z nich jest trądzik pospolity, na który składają się zmiany wywołane przez pacjenta na jego własnej twarzy podczas próby leczenia trądziku pospolitego. Innymi słowy, są to deformacje powstałe w wyniku wyciskania lub rozdrapywania zmian spowodowanych trądzikiem.

Trądzik pospolity występuje zwykle u pacjentów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, którzy nie potrafią się kontrolować i nadmiernie manipulują zmienioną chorobowo skórą.

W medycynie terminem "łuszczenie" określa się podrażnienie lub rozdarcie skóry spowodowane ciągłym ocieraniem się o inną część ciała, ubranie lub inne przedmioty, co prowadzi do zmiany tkanki skórnej pacjenta. W związku z tym nazwa trądzik pospolity odnosi się do zmian powstałych w wyniku samouszkodzeń.

Ten rodzaj trądziku został zdiagnozowany przez francuskich klinicystów, którzy zaobserwowali , że u niektórych dorastających dziewcząt występowały pewne zaburzenia psychiczne, takie jak samookaleczanie, poczucie winy i odrzucenie, które wiążą się z trądzikiem. Próbowali więc wycisnąć zmiany chorobowe, powodując dalsze uszkodzenia twarzy.

Charakterystyka trądziku pospolitego

Trądzik pospolity charakteryzuje się występowaniem następujących cech:

  • Ma to związek z aspektem psychologicznym: wspomnieliśmy już, że trądzik pospolity jest typowy dla pacjentów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (OCD). Może jednak wystąpić również w przypadku niepokoju lub wysokiego poziomu stresu. W obu przypadkach jest to związane ze zmienionym stanem psychicznym.
  • Poważne zmiany: Trądzik pospolity jest uważany za chorobę skóry o średnio-niskim stopniu ciężkości . Zmiany mogą jednak objawiać się powierzchownymi owrzodzeniami i plamami koloru ochry, mogącymi pozostawić trudne do leczenia blizny.
  • Może powodować infekcje: Ze względu na ciągłe manipulowanie odsłoniętymi obszarami skóry, trądzik pospolity może prowadzić do zakażeń lub namnażania się bakterii, co wymaga znacznie bardziej złożonego leczenia niż w przypadku trądziku pospolitego.
  • Częściej występuje u kobiet: ten rodzaj trądziku występuje częściej u kobiet, zazwyczaj ze względu na czynniki społeczne, takie jak stereotypy promujące obraz idealnej skóry. Desperackie poszukiwania złagodzenia zniekształcenia skóry wywołują u pacjenta reakcje autoagresywne.

Jak zapobiegać i leczyć

Biorąc pod uwagę jego cechy, łatwo zrozumieć, że leczenie trądziku pospolitego wymaga nie tylko uwagi dermatologa, ale musi także obejmować terapie wzmacniające poczucie własnej wartości i pewności siebie, a także techniki uspokajające lęk .

Jednak, aby uniknąć pojawienia się tego typu trądziku, należy wziąć pod uwagę następujące zalecenia:

  • Unikaj niepotrzebnych manipulacji: Na początku należy zdać sobie sprawę, że trądzik może się nasilić po powtarzających się i niepotrzebnych manipulacjach. W związku z tym, pierwszym krokiem do uniknięcia pojawienia się trądziku pospolitego jest maksymalne ograniczenie manipulacji na obszarach twarzy dotkniętych tym problemem.
  • Nie należy przesadzać z oczyszczaniem twarzy: pacjent powinien rozważyć, ile razy dziennie oczyszcza twarz, aby opanować trądzik. Podobnie powinni oni kontrolować częste stosowanie agresywnych produktów do oczyszczania twarzy i usuwania zmian chorobowych.
  • Zaakceptuj zmiany w swoim ciele: Ponieważ obecność trądziku pospolitego ma podłoże psychologiczne, ważne jest, aby zająć się problemami tego rodzaju. Pacjent musi nauczyć się rozpoznawać zmiany zachodzące w jego ciele w sposób pozytywny , akceptując je jako część swojego rozwoju.
  • Ograniczenie stresujących scenariuszy: Jeśli pacjent jest w stanie rozpoznać, które czynniki stresogenne mogą wywoływać u niego epizody lęku lub stresu, może ich unikać, zmniejszając w ten sposób swoje obciążenie. Pozwoli im to uniknąć zachowań samookaleczających.

Inne czynniki, takie jak gotowość pacjenta, również będą miały kluczowe znaczenie dla uzyskania skutecznego leczenia, ponieważ nadal nie ma ostatecznego lekarstwa na trądzik.

Trądzik wymagający leczenia zintegrowanego

Leczenie trądziku pospolitego musi być nadzorowane, i to nie tylko przez dermatologa, który może wypisać receptę na leki potrzebne pacjentowi; ten rodzaj trądziku wymaga specjalistycznej opieki i terapii z udziałem psychologów lub psychiatrów , w zależności od przypadku.

Wspólna ocena dokonana przez dermatologa i psychoterapeutę ma decydujące znaczenie, ponieważ pomaga pacjentowi zrozumieć swoje uczucia, a tym samym uniknąć impulsu, jakim jest dłubanie w skórze, powodujące głębokie zmiany, które jeszcze bardziej pogarszają jego samoocenę.

Powiązane artykuły

  1. Analiza skóry przy użyciu lampy Wooda.
  2. Różne metody leczenia rozstępów czerwonych i białych.
  3. Zalety ozonoterapii twarzy.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz